17 grudnia 2018
Accelerated Mobile Pages

AMP jest ukierunkowane głównie na strony bazujące na statycznych treściach. W skład pełnej technologii wchodzi:

– AMP HTML
– AMP JS
– AMP CDN.

Sposób działania AMP

Użytkownik nie dostrzega różnicy w stronie bazującej o AMP, ani w stronie bez tego systemu. Każda dzisiejsza przeglądarka umacnia zastosowanie technologii AMP. Różnica może pojawić się jedynie w kwestii czasu ładowania się strony.

Mały problem mają osoby wykonujące witryny, gdyż AMP stawia pewne bariery jeśli chodzi o zastosowanie kodu HTML. Nie wszystkie elementy mogą być zastosowane, inne zaś mogą być, ale tylko w konkretnych sytuacjach.


W ramach AMP wykorzystywane zostają elementy techniczne dostarczające wiele przeglądarek oraz serwerów, w wyniku tego czas ładowania witryny jest szybszy.
Aby możliwe było korzystanie z AMP, niezbędne jest zweryfikowanie witryny www. Jest to możliwe do wykonania przy użyciu narzędzi dla webmastera.

AMP – korzyści

W wyniku wdrożenia AMP, liczba odrzuceń wywołana powolnym ładowaniem się witryny, ulega zmniejszeniu. Może to przekładać się także na zainteresowanie odbiorców treściami na stronie. Google przecież silnie koncentruje się na tym, jak zachowują się odbiorcy na witrynie www, w związku z tym AMP może mieć pozytywny wpływ na miejsce w rankingu wyszukiwania.

W zasadzie wszyscy posiadacze witryny www mogą zdecydować się na AMP, ale w rzeczywistości jego zastosowanie może być ograniczone. Nie można jednak zastosować tego rozwiązania na każdej stronie – wszystko zależy od jej budowy.