28 sierpnia 2018
AMP – w jaki sposób przyspieszyć witryny internetowe?

Urządzenia przenośne oraz mobilny dostęp do sieci są obecnie bardzo mocno rozpowszechnione oraz doceniane przez wielu ludzi. Zapewniają wszystkim nieograniczony dostęp do informacji, czy rozrywki w każdej chwili, a więc stanowią wygodę i komfort.

Dzięki tym rozwiązaniom każda marka może trwać przy kliencie dosłownie przez cały czas. To oczywiście ogromna zaleta ich wykorzystania, ale przez to użytkownicy są bardziej wymagający, co do szybkości załadowania się danej strony.

Nadal niestety spotyka się strony firmowe, które nie są responsywne. Zbyt wolno się ładują, nie są czytelne, a poruszanie się w ich obrębie sprawia kłopoty. Ekrany urządzeń mobilnych wymagają tego, by witryny były odpowiednio dostosowane do ich wielkości. Nie można tego lekceważyć chcąc cieszyć się sporym gronem użytkowników.

Od pewnego czasu Google w jakiś sposób zaczęło wymuszać na posiadaczach witryn, aby dostosowały je do obowiązujących wymóg. Tutaj głównie stosuje się algorytmy pozycjonujące. Czas załadowania się witryny albo jej wersja mobilna to elementy, które silnie zaczęły oddziaływać na wyniki w rankingu wyszukiwania.
Po uświadomieniu sobie wspólnych zależności między zachowaniem konsumentów a światem mobilnym – uruchomione zostało AMP.

AMP jest też ważne jeśli chodzi o pozycjonowanie. W minionym czasie Google wdrożyło wiele nowości w algorytmach pozycjonowania. Większość z nich wiązała się z czasem ładowania się witryny. Teraz w przypadku tych, osiągających słabe wyniki istnieje duże prawdopodobieństwo spadku w rankingu na dane frazy kluczowe.

Możliwości jakie oferuje AMP mogą zmienić ich sytuację na lepszą.

AMP może teraz wydawać nam się jak najbardziej warte wdrożenia. Przed podjęciem jednak wszelkich czynności, powinniśmy uwzględnić jedną kwestię, która da nam gwarancję, że nie pogorszymy naszych działań z zakresu pozycjonowania.

Istotne jest wykorzystanie linku kanonicznego.

AMP to projekt, którego celem jest pomoc w usprawnieniu działań witryn internetowych. Należy mieć na uwadze fakt, że pomimo powszechności Internetu mobilnego nie zawsze czas jego ładowania jest na tyle szybki, by szeroko rozbudowana strona prężnie się załadowała. Niestety czym dłuższy czas tego procesu, tym większe prawdopodobieństwo, że stracimy użytkownika.

AMP może przeciwdziałać takiej sytuacji. W ramach tego projektu wszyscy mogą dostać się do kodu źródłowego, ulepszać go, zmieniać oraz korzystać bezpłatnie. AMP może znacznie oddziaływać na wyniki w Google, większą liczbę odbiorców oraz na liczbę konwersji.

AMP czerpie z technologii, jakie umożliwiają zastosowanie tego, co zawierają serwery i przeglądarki. Kluczowa jest w tej kwestii opcja zapisania danych np. w chmurze.

Działanie AMP

Na AMP składają się 3 podstawowe elementy:
– AMP HTML – zalecenia, dokładne linie kodu
– AMP JS
– AMP Cache

Bardzo ważny aspekt AMP to regulacja i nakład restrykcji na zastosowanie skryptów JS. Dają one wielkie możliwości w kwestii projektowania serwisu i niekiedy oddziałują na wszystkie jego elementy, albo metodę wyświetlania.

Są również komponentem silnie obniżającym wydajność renderowania odtwarzanej witryny. Dlatego AMP pozwala wykorzystywać swoje biblioteki JS, ale każdy komponent z zewnętrznego kanału musi być asynchroniczny. Taką metodą komponenty witryny nie powinny się nawzajem blokować, aby zapewnić bardzo szybkie wyświetlenie się witryny.

Inne istotne komponenty to:
– określenie rozmiarów zasobów
– procesy rozszerzeń nie blokujące renderowania
– nie wyróżnia się niezależnych skryptów JS
– wyznaczanie pierwszeństwa załadowania się zasobów
– animacje wyłącznie przy sprzętowej akceleracji GPU
– bardzo szybkie wyświetlanie witryn
– optymalizowanie styli oraz czcionek
– opcja zastosowania schema.org.

AMP wiąże się z uzyskaniem dobrych rezultatów oraz usprawnieniem działania witryn internetowych. Jak najbardziej zaleca się jego wdrożenie – w tej kwestii pomocą służy Państwu nasza agencja interaktywna, która składa się z doświadczonych, profesjonalnych programistów.

Zapraszamy do współpracy.