7 czerwca 2011
Grafika wektorowa

Grafika wektorowa często nazywana jest również grafiką geometryczną, ponieważ jest to obraz zapisany w formie figur geometrycznych opisany wzorami matematycznymi. Dzięki temu dany obraz można skalować bez ograniczeń nie tracąc przy tym jakości, można także pozwolić sobie na zmiany rozmiaru pliku wynikowego. Funkcjonuje też możliwość konwersji grafiki w postaci grafiki rastrowej.

Grafika wektorowa najlepiej sprawdzi się, kiedy wystąpi potrzeba stworzenia grafiki z możliwie jak najmniejszą ilością szczegółów.

Używać jej można w przypadku tworzenia logo, herbu, godła, flagi, schematów naukowych, map, planów, wykorzystuje się ją także do tworzenia znaków drogowych czy komiksów.

Niestety jak wszystko grafika wektorowa zawiera także minusy. Mianowicie główną wadą jest fakt, że im więcej szczegółów zawiera grafika tym więcej miejsca na zapisanie potrzebuje. Jest to także mozaikowy opis struktury obrazu, natomiast jeśli mamy zbyt dużą liczbę obiektów, obraz staje się proporcjonalnie za duży.

Grafiki wektorowej używa się częściej niż się wydaje, swoje zastosowanie znajduję także w opisach gier komputerowych, czcionek czy opisu grafiki trójwymiarowej.

Programy do grafiki wektorowej to między innymi CorelDraw i Adobe Illustrator.

Call Now Button