14 sierpnia 2018
Progressive Web Apps (PWA)

PWA jest nowoczesną techniką umożliwiającą wykonanie aplikacji mobilnej z typowej witryny www. Wiele światowych marek, które z nich skorzystały pozyskało więcej odbiorców, zwiększyło konwersję oraz podwyższyło przychody.

Czym jest PWA?

PWA określa się technikę stworzoną przez Google, która używa platformy Angular 4.0. do wykonania aplikacji z typowej witryny www. Obecnie wiele osób korzysta z Internetu za pośrednictwem urządzeń mobilnych, a więc taka opcja okazuje się być bardzo ważna dla każdego, kto zamierza dotrzeć do szerokiego grona osób.
Aplikacje progresywne tworzone są na podstawie podstawowych witryn www, jednak posiadają wiele funkcji typowych dla aplikacji mobilnych. W odróżnieniu od podstawowych stron są mniej skomplikowane, uniwersalne, a na dodatek dość tanie. Są bardzo trafnym rozwiązaniem. Na ich korzyść przemawia także fakt, że można pobrać je ze zwykłej witryny internetowej.

Różnice między PWA a witrynami natywnymi

– ich obsługa możliwa jest przy użyciu odrębnych aplikacji – zależy to od oprogramowania, które jest zainstalowane w mobilnym sprzęcie. Osoby korzystające z iOS oraz Androida wyświetlą więc witrynę za pośrednictwem odrębnego systemu. Aplikacje te ściąga się najczęściej z Apple Store albo Play Store. Jeśli chodzi o PWA wyróżnia się jedną aplikację, która funkcjonuje tak samo dla wszystkich. Jej pobranie jest możliwe z witryny internetowej. Bezpośrednio dodaje się ona na smartfonie czy tablecie.

Aby ściągnąć stronę natywną trzeba czasem przeznaczyć na to sporo czasu, a także dużo pamięci w urządzeniu. Ponadto wymagane jest pobranie aktualizacji z Apple Store czy Play Store. Czynność ta zabiera mniej czasu w przypadku aplikacji progresywnych, a także zajmuje mniej pamięci. Aplikację progresywną projektuje się tak, by wszystko aktualizowało się bezpośrednio na bazie tego, co aktualnie zawiera się na witrynie www.

PWA to w dużej mierze doświadczenia odbiorców, mające zasięg witryn www i cechujące się wiarygodnością, szybkością oraz zaangażowaniem. Aplikacja progresywna ładuje się na ekranie bez względu na to, czy urządzenie ma aktualnie dostęp do sieci, czy też nie.

Dzisiejsi użytkownicy sieci rezygnują z przeglądania stron, gdy czas ich ładowania przekracza 3 sekundy. Szybkość aplikacji progresywnych polega na tym, że treści wyświetlą się w szybszym tempie, ponadto aplikacja zadziała prędko i umożliwi ponowne zaangażowanie odbiorców, których zainteresowało coś innego.
Opcja przekonwertowania witryny www w PWA oznacza szereg rezultatów, które płyną z powiększającego się grona osób interesujących się publikowanymi treściami, wzrastającym odsetkiem konwersji, a także łatwą metodę na zadecydowanie o tym co i w jaki sposób pojawia się w PWA.

Aplikacje te polecane są głównie tym, którzy chcą utrzymywać stały kontakt ze swoimi odbiorcami poprzez obecność PWA na ekranie urządzenia, pozwolić na ściąganie treści bez potrzeby zainstalowania aplikacji i zamierzają dotrzeć do odbiorców każdej platformy.

Call Now Button