8 marca 2018
RODO – zmiany od maja 2018 roku.

W sieci można znaleźć aż 20 tys. funkcjonujących sklepów internetowych oraz mnóstwo innych witryn internetowych. W związku z tym, że zakupy w Internecie stają się coraz bardziej popularne, należy wprowadzić obowiązek lepszej ochrony danych osobowych. Pomocą ma tutaj posłużyć Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych -RODO , które włączy dodatkowe możliwości postępu technicznego. Według decyzji Parlamentu Europejskiego oraz Rady Unii Europejskiej, nowe przepisy o ochronie danych osobowych będą obowiązywały wszystkie kraje członkowskie Unii. W naszym kraju będą one funkcjonowały od maja 2018r.

Jakie zmiany dotyczące ochrony danych osobowych będą obowiązywały? Oto najważniejsze przyszłe przepisy usprawniające nasze życie w Internecie:

– Nie zetkniemy się już z niejasnymi zgodami na przetwarzanie danych osobowych. Od teraz takie pisma będą formułowane bardzo zrozumiale.  Jeśli wyrazimy zgodę, dostaniemy informację o tym w jakim okresie będą one przechowywane oraz na jakich zasadach będą wykorzystane.

– Jeśli dane wypłyną, administrator będzie musiał zaraportować każde nadużycie danych do 3 dób od momentu tego zdarzenia.

– Koniec z zasypywaniem nieproszonymi ofertami handlowymi. Przepisy uregulują spamowanie.

– Zmiany zajdą także w definicji danych wrażliwych. W maju 2018 r. dodatkowo dołączy się do nich dane genetyczne oraz biometryczne (dotyczy to m.in. odcisków palców)

– Dzięki prawu do przetwarzania danych osobowych będziemy mogli zapoznać się z wykazem informacji jakie przekazaliśmy administratorowi podczas rejestracji oraz z danymi historycznymi jakie powstały w momencie aktywnego użytkowania przez nas strony.

– Będziemy mieli prawo wymagać od administratora usunięcia podanych przez nas informacji z bazy. Dzięki temu będziemy mieli prawo do bycia zapomnianym.

– Firmy, które będą przetwarzać podane przez nas informacje wybiorą Inspektora Ochrony Danych Osobowych, a więc kogoś kto będzie posiadał wiedzę eksperta z zakresu przestrzegania prywatności.

Wiele specjalistów robi wszystko, aby nowe przepisy były wprowadzone do regulaminów, gdyż sprzeciwienie się zmianom może pociągnąć za sobą spore koszty. Internautów jednak uspokajamy. Nowe przepisy będą miały znaczny wpływ na  nadzór w zdobywaniu i przechowywaniu naszych danych.

W razie pytań zachęcamy do kontaktu  z naszą Agencją Interaktywną.

Call Now Button