27 sierpnia 2019
Kilka słów na temat serwerów

Efektywność serwera
Serwer znacząco oddziałuje na tempo działania witryny, wobec czego niektórzy są jednak zupełnie obojętni. Jeżeli zauważymy, że przeprowadziliśmy szereg działań w celu zwiększenia prędkości witryny, takich jak np. optymalizacja grafiki, minifikacja strony i inne, ale niestety nie dało to zadowalających rezultatów, należy skupić się na serwerze, bo prawdopodobnie to on jest winowajcą tej sytuacji. Pamiętajmy, że tempo ładowania strony ma wpływ na to, czy użytkownik przy nas zostanie.

Jakość serwera ma znaczenie – jak ją zbadać?
Jeśli nie jesteśmy usatysfakcjonowani czasem, w jakim ładuje się nasza strona, pomimo różnych naszych działań, powinniśmy rozważyć kwestię zmiany serwera. Aby jednak upewnić się, że za całą sytuację odpowiada hosting, warto skorzystać z opcji bezpłatnych testów dostępnych dla każdego internauty. Ich zaletą jest to, że każdy jest w stanie sam je przeprowadzić.
Jeśli strona wczytuje się dłużej niż sekundę, najlepszym rozwiązaniem będzie po prostu zmiana serwera na inny – bardziej wydajny.

Jaki typ serwera wybrać?

Współdzielony serwer
Jeśli nasz serwer nie jest duży, tak samo jak świadomość w kwestii jego zarządzania, ten typ serwera będzie najlepszy. Witryna internetowa będzie w tym przypadku korzystała z danego serwera wraz z innymi stronami. Nie jest to kosztowna opcja, ale wiąże się z pewnym zagrożeniem. Jeśli na naszej witrynie albo na tych, które korzystają z tego samego serwera, nagle dojdzie do silnego zwiększenia się ruchu, być może spowolni to albo na jakiś czas zablokuje naszą witrynę. Serwer tego typu nie jest też szczególnie bezpieczny.

Dedykowany serwer
Ten typ serwera jest głównie przeznaczony dla klientów pracujących nad większymi projektami. W tym przypadku z całej siły serwera czerpie jeden serwis. Nie jest to tania opcja, ale korzystna przy obsłudze większych serwisów branży sprzedaży internetowej albo mediów. Zdecydowanie się na takie rozwiązanie to pewność, że również podczas większego ruchu na witrynie, nie będzie ona zawodzić. Minusem tutaj jest jedynie to, że obsługą tego serwisu musi zająć się fachowiec, który dodatkowo powinien samodzielnie dbać o systematyczne kopie zapasowe. 

Chmura obliczeniowa
Tutaj dominującą kwestią jest to, że w przypadku wystąpienia awaryjnych sytuacji, wszelkie pliki i dane witryny automatycznie zostaną przetransportowane do innego miejsca. Dzięki temu zostanie zachowana nieprzerwalność i normatywność funkcjonowania serwisu. Nie występuje tutaj zagrożenie utraty dostępu do witryny z przyczyn wystąpienia awarii. Ponadto w sytuacji większego ruchu, serwer ten dopasowuje swoje właściwości tak, by w dalszym ciągu sprawnie funkcjonować.

Na czym warto jeszcze się skoncentrować wybierając dany serwer?

– na niezawodności
Wyróżnia się wiele istotnych kwestii, które zasługują na uwagę podczas wyboru serwera. Jedną z nich jest jego niezawodność. Musimy być pewni, że ten będzie dostępny dla internautów 24h/7. Tutaj podkreślamy, że nie warto skupiać się na bezpłatnych serwerach – nie są to pewne rozwiązania.

– na obsłudze ważnych technologii
Kwestia technologii także jest ważna. Chcąc wybrać właściwy serwer, trzeba upewnić się, co do tego, które technologie wykorzystuje dana witryna. Za standard w obrębie serwerów uważa się obsługę oraz ciągłe aktualizowanie języka programowania PHP, możliwość wykonywania bazy MySQL i inne. Wartościowy serwer zapewni nam również automatyczne tworzenie kopii zapasowych. Kwestia tego, które technologie muszą być obsługiwane przez nasz serwer, uzależniona jest jednak od wymóg naszej witryny internetowej oraz specyfiki projektu.

– na ilości potrzebnego nam miejsca, które należy 2-krotnie pomnożyć
Od ilości miejsca zależy cena danej oferty. Jeśli mamy mały serwer, który ma tylko stanowić wizytówkę w Internecie, nie trzeba zaopatrywać się w nie wiadomo jak wielki obszar. Postawmy na typowe rozwiązanie bazujące na serwerze współdzielonym. Jeśli jednak nasz projekt ma stanowić bardzo dużą stronę zawierającą szereg danych, zdjęć, czy materiałów wideo, nie oszczędzajmy na ilości miejsca. Skupmy się więc dokładnie na tym, ile miejsca będziemy potrzebować, a później pomnóżmy to przez 2, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo, nie martwiąc się o przekroczenie limitu.

– na bezpieczeństwie danych na serwerze
Bezpieczeństwo w każdym przypadku jest ważne, także jeśli chodzi o serwer. Bezpieczeństwo należy zapewnić plikom naszej witryny, a także danym naszych internautów. Szczególnie o bezpieczeństwo poszczególnych danych – głównie osobowych, powinni zadbać administratorzy projektów z branży sklepów www. Podstawową normą, która musi zostać spełniona pod kątem bezpieczeństwa jest jednak mechaniczne i regularne tworzenie kompletnej kopii zapasowej. Pliki tej kopii trzeba trzymać poza obrębem serwera. Najlepszym miejscem do tego celu będzie chmura.

Call Now Button