29 września 2017
Specyfikacja – bardzo ważny element.

Specyfikacja, inaczej przedstawienie potrzeb Klienta ma duże znaczenie. Tworzenie stron internetowych może wymagać od nas dużego wkładu pracy i poświęcenia czasu, nawet jeśli strony te wydają się być pozornie łatwe Klientowi.

Wyjaśniając to na przykładzie, możemy powiedzieć, że Klient kupił witrynę internetową i zapłacił X zł, w standardzie jest ona pięciozakładkowa. Kiedy zastał zakodowany projekt graficzny, a Klientowi pokazano stronę wyszło na jaw, że wśród tych zakładek jedna miała powstać o nazwie kalkulator oraz miała zawierać kalkulator obliczający pewne elementy. Stworzenie kalkulatora nie zalicza się do prostych elementów i jest czasochłonne. Na stronie widoczna jest jedynie część niezbyt prostego algorytmu. Przeprowadzenie wyliczeń tego rodzaju wymaga przeznaczenia dużej części arkusza Excel. Na jego podstawie należy wszystkie równania przetransportować do kodu, w celu uzyskania wyczekiwanego przez nas wyniku.

Jeśli na stronie nie jest widoczny szereg równań, wcale nie świadczy to o tym, że ich tam nie ma. Czas implementacji takiego kalkulatora może być równy czasowi przeznaczonemu na przygotowanie pozostałej części strony lub trochę dłuższy. Jeśli więc znajdziecie się w sytuacji, gdzie na skutek upominania się o funkcjonalność, której przygotowanie strony nie dotyczyło, a mianowicie nie było przedstawione w specyfikacji Wasza korekta będzie wyceniona na 3*X zł, ponieważ doszła po zakodowaniu danej strony internetowej. Bardzo często Klienci w cenie zakupu strony poszukują funkcjonalności jaką jest dodanie filmu w silderze. Dodanie jednak takiego elementu strony może stawiać przed nami mnóstwo pytań, m.in.:

– Czy filmy będą umieszczane na YouTubie/Vimeo?

– Jaki format filmów będzie potrzebny?

– Czy slider będzie obejmował same filmy, czy również grafiki?

– Jakich wymiarów i proporcji powinien być slider z filmem?

– Czy wraz z filmem będzie audio?

Następnie programista będzie musiał stworzyć bazę warunków w taki sposób, aby działanie slidera było zgodne z oczekiwaniami Klienta. To wymaga poświęcenia kolejnych godzin na stworzenie strony internetowej.

Dzięki przedstawieniu specyfikacji strony unikniecie dodatkowych kosztów i możliwego zawodu. Zachęcamy zatem do przedstawienia nam wszystkich wymaganych elementów bardzo dokładnie, abyśmy dobrze się zrozumieli i finalnie stworzyli w dobrej cenie oczekiwany serwis internetowy.

Tworzenie stron internetowych Poznań poleca się do współpracy 🙂

Call Now Button