User Interface jest istotnym detalem witryn www – a właściwie ich zewnętrznej powłoki, czyli dotyczącej tego, co jest dla nas szczególnie widoczne. W dzisiejszym wpisie skupimy się na poradach, o jakich warto pamiętać, tworząc i badając istniejącą już witrynę www pod katem User Interface.
Po 1. Określ grupę odbiorców swojej witryny www
Nie można tworzyć strony internetowej ściśle pod siebie. To, że dla nas dany kolor, czy czcionka są odpowiednie, nie oznacza, że dla klientów też takie będą. Nasza strona ma być przyjazna głównie dla nich. Trzeba wiedzieć, kto może najczęściej ją odwiedzać i jakie są preferencje takiej osoby. Wyróżnia się pewne standardy w Internecie, których nie warto łamać. Mowa o:
– podkreślaniu sukcesu zielonym kolorem, a nieprawidłowości czerwonym
– umiejscowieniu menu głównego u góry witryny
– tworzeniu przycisków w takich rozmiarach, by były łatwo klikalne
– umiejscowieniu krzyżyka w górnym rogu każdego okna dialogowego
– nadaniu wrażenia „hover” na detale aktywne.
Nie chodzi jednak o to, że niekiedy nie można wprowadzać jakiś swoich zmian, bo można. Trzeba jednak dobrze je umotywować, aby odbiorcy nie przeżyli szoku.
Bardzo istotne jest takie dobieranie każdego rozwiązania na witrynach www, by było ono przyjazne dla odbiorców finalnych.
Po 2. Zapobiegaj nieprawidłowym akcjom
W sieci wszystko co zawiera się na witrynach, musi być klarowne i czytelne. W związku z tym w każdym miejscu, w jakim odbiorca może dopuścić się błędu, trzeba temu zapobiec. Jeżeli już jakiś błąd wystąpi, wówczas do odbiorcy powinno trafić jasne powiadomienie związane z tym, jak tą nieprawidłowość może naprawić.
Po 3. Przykuwaj wagę do rozmiaru i umiejscowienia
Są takie elementy na stronie www, jakie koniecznie trzeba zamieścić w odpowiednim rozmiarze i we właściwym miejscu – np. przycisk szybkiej wyceny – po to, by były idealnie zauważalne. Przyjęło się, że elementy ważniejsze należy wyróżniać większą czcionką. Ponadto ważne jest też ich miejsce na stronie – powinny one znajdować się gdzieś na samym początku.
Po 4. Nakłaniaj do aktywności stosując klarowny komunikat
Odbiorcy docierający na naszą stronę powinni jak najszybciej dowiedzieć się, w czym się specjalizujemy. Jeśli popełnili oni w jej obrębie jakiś błąd, powinniśmy im go wskazać i udzielić wskazówki odnośnie naprawienia go.
Jeżeli też wyróżniamy się czymś szczególnym wśród konkurencji, powinniśmy pokazać to na naszej stronie.
W tym wszystkim chodzi o to, by odbiorcy mogli u nas wszystko sprawnie znaleźć.
Po 5. Pracuj zgodnie ze schematami
Nie przedstawiajmy odbiorcom nietypowych rozwiązań, które są im zupełnie nieznane. Tak jak już wyżej wspomnieliśmy – są pewne zasady w sieci, których trzeba przestrzegać dla naszego dobra. Chyba żaden właściciel strony nie chciałby spotkać się z tym, że odbiorcy nie akceptują jego decyzji.
Po 6. Nie kombinuj przesadnie
Jeżeli zaczynamy przesadzać i dostarczamy odbiorcom wszystkiego zbyt dużo, bo myślimy, że im więcej tym lepiej, w efekcie jedynie przytłaczamy ich całą zawartością. Zdecydowanie bardziej oczekują oni konkretów i to na nich się skupmy.
Interfejs musi być po prostu łatwy. Wtedy odbiorcom porusza się po stronie przyjaźniej i tak samo podejmuje im się wszelkie kroki w tym miejscu.
Po 7. Systematycznie zapoznawaj się ze statystykami
Wszędzie, gdzie znajdzie to uzasadnienie, warto stosować systemy analityczne. Istotne znaczenie ma zbieranie wszelkich statystyk. Na ich podstawie możliwe jest sprawdzenie, czy konkretne opcje na witrynach www są sensowne, czy może jest konieczna ich zmiana.
Podsumowując, należy pamiętać, że nasza strona musi przede wszystkim podobać się odbiorcom, a także musi realizować cele, jakie na wstępie sobie ustalimy.